Cestování s dětmi: Zábava na cestách a tipy na výlety v Čechách i do zahraničí

Cestování s dětmi: Zábava na cestách a tipy na výlety v Čechách i do zahraničí

Hurá! Léto je tu a prázdniny ruku v ruce s ním. V době letních prázdnin většina z nás plánuje delší dovolenou s dětmi. Při cestování s dětmi často myslíme na to, jak dovolenou dětem přizpůsobit tak, aby se dobře bavily a byly zaopatřeny.

Dovolená s dětmi v zahraničí

Vybrat dovolenou do zahraničí, která bude vhodná i pro děti, není dnes tak těžké. Cestovní kanceláře nabízejí mnoho možností a zahraničních destinací pro rodiny s malými i většími dětmi. Stačí s prodejcem zájezdu prokonzultovat vaše přání a představy o společné dovolené. 

Jaké doklady s sebou do zahraničí? 

 • Každé dítě, včetně kojenců, musí mít při cestování do zahraničí svůj cestovní pas nebo občanský průkaz.
 • Zabalte s sebou kopii rodného listu dítěte.
 • Pokud s dítětem cestuje jen jeden rodič nebo prarodiče, doporučuje se mít s sebou souhlas druhého rodiče či zákonných zástupců s vycestováním dítěte. Tento formulář je možné stáhnout na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
 • Nezapomeňte na očkovací průkaz.
 • Průkazka zdravotní pojišťovny je také nezbytná.

Jak děti zabavit v autě, autobusu, vlaku či v letadle?

Ať už cestujete autem, letadlem či autobusem, měli bychom myslet na zábavu pro děti. Pro děti může být takové cestování nekonečné, a koneckonců pro nás jako rodiče také. Sami tuto situaci jako cestující rodiče známe, a proto dáváme pár tipů, jak zabavit dítko v dopravním prostředku:

 1. Hračky, knížky, omalovánky: Vezměte oblíbené hračky a několik nových pro zpestření. V autě mohou dobře zabavit obrázkové knížky na prohlížení nebo čtení, do letadla či vlaku jsou vhodné zase omalovánky nebo malé stavebnice.
 2. Elektronika: Pohádky či dětské písničky do autorádia mohou být skvělou zábavou pro všechny, pokud jedete autem. Pokud zvolíte jiný dopravní prostředek, řešením může být tablet se sluchátky, kde si může dítě poslouchat pohádku, aniž by rušilo ostatní. Například v aplikaci Disney+ si dítě může pustit pohádku offline, takže nepotřebujete žádné internetové připojení. Na tablet můžete dětem nahrát i vzdělávací hry, které je zabaví na delší dobu, a zároveň tím podpoříte jejich učení a rozvoj i během cestování.
 3. (Interaktivní) hry: Hry jako „Kdo první uvidí…“ nebo počítání aut určité barvy mohou být zábavné a zároveň rozvíjejí dětskou pozornost. Dalším dobrým tipem, jak zabavit děti, mohou být cestovní hry pro děti. Takové hry mají kapesní velikost a různou tématiku. Jako příklad můžeme uvést hru „šibenice na cesty“. Tyto hry jsou k sehnání buď na e-shopech, nebo v knihkupectvích.

Další tipy na cesty

 • Pitný režim: Připravte různé zdravé svačinky a pití. Malé děti rády uzobávají a různé chutě je mohou na chvíli zabavit.
 • Pravidelné pauzy: Pokud cestujete autem, plánujte časté přestávky na protažení a pohyb.
 • Léky proti nevolnosti: Mějte po ruce léky proti nevolnosti vhodné pro děti.

Náš tip na dovolenou v zahraničí

Loni jsme se vydali na dovolenou do Řecka na ostrov Rhodos. Ubytovali jsme se v hotelu Esperides Beach poblíž Faliraki. Tento hotel je ideální pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií. Nabízí široké možnosti zábavy a pohodlí pro nejmenší i starší děti. V hotelu jsme měli k dispozici dětské brouzdaliště pro nejmenší a bazén s tobogánem pro větší děti. Každý den byly k dispozici animační programy speciálně připravené pro děti. Součástí hotelu byla také dětská herna s herními automaty, jako je například airhockey. Co se stravování týče, hotel nabízel speciální dětskou stravu včetně mlíčka a kaší pro nejmenší hosty.

Náš tip na výlet v Čechách s dětmi

Milují vaše děti zvířátka? Udělejte si v létě rodinný výlet do Safari parku v Zoo ve Dvoře Králové. Tato zoologická zahrada je výjimečná tím, že nabízí možnost přenocování mezi zvířátky. Můžete si vybrat, jestli chcete spát v Safari hotelu nebo v Kempu. Dalším skvělým tipem na zážitek pro děti je Pohádková Vesnička – Podlešíčko, kde se můžete proměnit v jakoukoliv pohádkovou postavičku a přespat například v pohádkovém přelezu.

A pokud i během letních prázdnin potřebuje zajistit hlídaní dětí, ozvěte se nám.

Využité zdroje: MZV, UMPOD, Cestuj s dětmi, Osobní zkušenosti

 

Tereza S.

Autorka

Tereza je 31letá maminka dvouleté Nikolky a redaktorka píšící pro Mary Poppins Agency. Specializuje se na poutavé články s dětskou tématikou, ve kterých kombinuje odborné zdroje s osobními zkušenostmi jako maminka na vozíku. Její práce je zaměřena na poskytování praktických rad a inspirace pro čtenáře. Doufá, že její články přinesou zábavu a nové poznatky.