Už jste dnes někoho objali? Pokud ne, tak byste to měli rychle napravit, protože na dnešní den, 21. ledna, připadá Mezinárodní den objímání.
V dnešní době jsme vystaveni příliš mnoha stresům, kterým se snažíme všemožnými způsoby čelit. Vědecký výzkum dokázal, že jednou z metod, jak čelit stresu, je obyčejné objetí. Jedná se o nejjednodušší a nejdostupnější variantu. Člověk se po objetí cítí šťastnější a uvolní se. Není to jen záležitost dospělých jedinců, objetí je důležité i pro děti a jejich rozvoj.
Objímání nás doprovází celým životem. Ze začátku jde hlavně o rodičovské objetí, s přibývajícím věkem pak o objetí přátelské, které vyjadřuje podporu a je plné radosti, a v neposlední řadě nesmíme ani zapomenout na objetí partnerské, které je vyznačeno láskou a pocitem bezpečí. Může se zdát, že objímání je výhradně emoční vyjádření, které si pohrává s našimi city, avšak opak je pravdou. Pomocí objímání totiž dochází v našem těle k několika fyziologickým změnám, jež se prolínají do naší psychiky. V dnešním článku vám přinášíme pět významných důvodů, proč je objetí důležité.
1. Podporuje imunitu u dospělých a zároveň ovlivňují vývoj u dětí
Dospělí si při objímání zvyšují imunitní systém, a proto pak mají menší sklony k chřipkovým či jiným onemocněním. U dětí jde pak o mnohem více. Bylo zjištěno, že u dětí, které nejsou objímané, dochází k pomalejšímu tělesnému, ale i mentálnímu vývoji. Děti prý potřebují denně obejmout minimálně 10x až 12x, pokud jsou zdravé. V případě, že jsou nemocné, vyžadují ještě více objetí.
„Objímání vede k nesmírně komplexní fyziologické reakci, která v těle spouští kaskádu produkce různých neurotransmiterů a dalších látek, které jsou důležité nejen pro vývoj mozku, ale také třeba pro imunitu,“ tvrdí psycholog Radek Ptáček.
2. Napomáhá ke zlepšení nálady a redukuje stres
Někteří z nás si pro zlepšení nálady koupí sladký dortík, avšak pouhé objetí by postačilo. Při objetí náš mozek zvyšuje produkci hlavní chemické látky nazvané serotonin, která je významným prvkem pro naši dobrou náladu. Během objímání se rovněž uvolňuje hormon zvaný endorfin, jež vyvolává pocit potěšení, a zároveň vyhání smutek. Pokud člověka obejmeme ve správný okamžik může mu to změnit den k lepšímu či dokonce ovlivnit jeho chování. Objetím totiž pomáháme nejen tomu, kdo to potřebuje, ale zároveň i sami sebe nabíjíme pozitivní energií.
3. Zvyšuje sebevědomí
Během objetí obvykle vzrůstá sebevědomí, protože lidé, kteří se objímají, mají všeobecně kladnější vztah k životu. Při objímání lidé často zapomenou na svůj strach, mají pocit bezpečí, a zároveň i pocit toho, že se mohou tomu druhému otevřít. Tento aspekt je velmi dobře viditelný u dětí, kteří objímají svého milovaného plyšáka. Dítě se zklidní a cítí se v bezpečí. Tento pocit je v nás uložen po celý život, a ačkoliv si to neuvědomujeme, pomáhá nám v nejrůznějších životních situacích, které jsou pro nás těžké.
4. Zmírňuje bolesti
Objetí u člověka zmírňuje bolest, například zlepšuje krevní tlak či snižuje napětí ve svalech, a zároveň má vliv na cirkulaci krve. Při objetí lidé zapomínají na to, co nebo kdo jim způsobuje bolest, a soustředí se na nynější okamžik. Při objetí se také uvolňuje hormon oxytocin, který zmírňuje bolest při porodu. Nesmíme opomenout ani fakt, že objetí pozitivně působí na paměť.
5. Pomáhá řešit konflikty
K lásce patří i různé hádky a konflikty a pokud možno, je důležité si věci vyjasnit, dojít k usmíření, a nejlépe to zakončit objetím. Takové řešení neshod je podstatné nejen ve vztahu dítě a rodič, nýbrž i v partnerských vztazích. Je patrné, že pokud se rodiče pohádají před svými dětmi, měli by se i před svými ratolestmi usmířit. A jak jinak to usmíření ukázat než objetím?
Objímejte se! Protože objetí je pro nás všechny důležité! Jelikož teď už všichni víme, že jediné objetí nám může zahnat smutek, vztek, slzy, ale i pocit bezmoci. Jediné objetí nám dodá energii, rozjede náš imunitní systém a vykouzlí úsměv na tváři.