Připravte svého prvňáčka do školy

Konec prázdnin se blíží a s ním i obávaná příprava dětí do školy na první školní den a začátek nového dobrodružství.

Příprava dítěte na jeho úplně první velký den však není pouze o penálu plném tužek a pastelek, ale také o psychice, na kterou se nesmí zapomínat, protože může být tento velký životní krok pro dítě velmi stresující. Jak na to?

Hlavně pozitivně!

Snažte se dítě pozitivně motivovat, že škola je něco pěkného a nástup mezi kolektiv dětí je bude bavit, udělají si spousty nových přátel a naučí se plno nových věcí. U dítěte se může objevit stres z nové rutiny, školních povinností a cizího prostředí, proto se snažte dítěti co nejvíce pomoci tento strach odbourat například pěknou novou výbavou jako je aktovka s oblíbeným hrdinou. Vhodné je i o škole pozitivně mluvit či se tam jít jen tak podívat, aby dítě dopředu vědělo, kam jde, a nemělo tak veliký strach. Vytvořte si například rodinné album speciálně s fotkou první školní den a zaznamenávejte příjemné okamžiky se začátkem školního roku a prvními dojmy dítěte z nové etapy.

Zvyk je železná košile

Připravit si všechny potřebné věci do školy je sice základ, ale pokud se snažíte s dítětem pomalu učit začátky čtení, lehkých počtů ale i pravidelné vstávání, svačinu v pouze určitou dobu a umět si říct, co potřebuje, bude mít dítě velikou výhodu. Tyto snadné a malé krůčky, které se mohou zdát pro někoho samozřejmé, pro druhého být nemusí. Může tomu být také proto, že existují předškolní třídy, kde se děti učí být v kolektivu dětí, jsou zvyklé svačit společně, či jsou zvyklé na ranní rutinu vstávání.

Co mít s sebou do školy?

Děti většinou část pomůcek dostávají od školy. Měly by to být učebnice, pracovní sešity, různá první písmenka, číslice a samolepky potřebné k práci, avšak toto vybavení se může lišit v každé škole. Obstarat rozhodně musíte školní aktovku nebo batoh, ve kterém bude dítě dostatečně vidět díky reflexním prvkům – na ty nezapomínejte! Batoh by měl mít ergonomické polstrování na záda a neměl by být příliš těžký, protože učebnice a veškeré vybavení batoh o dost ztíží. Dále bude potřeba penál s tužkami, pastelkami, propiskou či perem, nůžkami a gumou na gumování. Další potřeby – například na výtvarnou výchovu, většinou dítě nosí v kufříku, ve kterém budou potřeba vodové barvy, temperové barvy, lepidlo, dětské nůžky, papíry, ořezávátko atd.

Nezapomínejte na přezůvky, ty jsou povinné snad v každé škole. Přezůvky by měly být ergonomické, pohodlné a dostatečně vzdušné, protože je dítě bude nosit většinu času. Na svačiny do školy můžete pořídit svačinový box, tašku nebo jen krabičku, aby si dítě svačinu v batohu nerozmačkalo. Nesmí chybět ani láhev na pití.

Žádný stres

Začněte hlavně pomalu. Dítě má velmi křehkou psychiku a nátlak dítěti nijak nepomůže. Snažte se dítě pozitivně motivovat, chválit, pomáhat s úkoly a hrát si s ním. Nepřehánějte to s kroužky a mimoškolními aktivitami. Dítě si samo musí na nový režim zvyknout, proto s kroužky pomalu. Obrňte se trpělivostí a laskavostí, dítě potřebuje ve vás cítit oporu a pevný bod o který se může opřít.

A pokud již nyní řešíte, kdo bude vaše děti ze školy vyzvedávat, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poskytneme chůvu na pravidelné i nepravidelné vyzvedávání.