Řešíte hlídání dětí? Víme, kolik vás to bude stát a co je důležitější než certifikát!

Škola je tady a s ní i odpolední aktivity dětí. Pracujete klasicky do pěti? Pak asi řešíte, jak to všechno zvládnout, a možná přemýšlíte, zda byste nepotřebovali chůvu. Pídili jsme se po tom, na co si při jejím výběru dát pozor a kolik to stojí.

Školy standardně poskytují odpolední program ve formě družiny, která někdy nabízí i kroužky nenáročné na prostor či lektora. Ovšem chcete-li dát dítě na balet, golf či klavír, nejspíš ho budete muset vyzvednout ve dvě a někam zavést. A pokud nepracujete na zkrácený úvazek, nemáte babičku a dítě kňourá, že street dance je jeho snem, pak se budete muset poohlédnout po někom, kdo to udělá za vás.

Můžete se poptat kamarádek a sousedek, jestli nevědí o ochotné studentce, případně na vlastní pěst hledat v inzerátech na internetu. Když nepořídíte, máte v zásadě dvě možnosti.

Svobodná volba, přímý vztah

Tou první je vyhledání paní na hlídání na specializovaných serverech, které jsou něco jako tržiště – sami si zadáte parametry (hodinová sazba, vzdálenost dojíždění, časové možnosti), adeptky oslovíte a přímo s nimi všechno sjednáte. Výhodou je široký výběr po celé republice, cenový rozptyl a skutečnost, že máte vše víceméně pod kontrolou.

Výhoda služeb navíc

Druhou možností je oslovení agentury. Výhodu oceníte zvláště v nepříjemné situaci: když domluvená chůva onemocní, agentura garantuje, že zajistí adekvátní náhradu. Ano, je to cizí člověk, ale někým ověřený a většinou zkušený. Tyto služby využívají především rodiny, které hledají chůvu na plný úvazek nebo na častější pravidelné hlídání. Většina agentur nabízí kromě hlídání dětí i úklid, údržbu zahrady a podobně.

Víte, s kým budete mít tu čest? Snad

Zodpovědnost. To je slovo, které vás asi napadne jako první, když si uvědomíte, že máte někomu svěřit rozjíveného prvňáka a poslat ho přes celé město autobusem. Základní ověření poskytují všichni zprostředkovatelé služeb. „S hlídačkou se osobně sejdeme v Praze nebo Brně, získáme kopii občanského průkazu, ověříme výpis z trestního rejstříku, potvrdíme certifikáty, dosažené vzdělání a se slečnou si popovídáme. Sázíme i na službu mojeID, kde si necháte ověřit telefon, e-mail, adresu a totožnost,“ vysvětluje Šárka Vrbovská z portálu Hlídačky.

Tereza Ráliš z firmy Hlídací Babička poznamenává: „Rodiče se velmi často dožadují nějakého certifikátu nebo absolvování školení. Z našeho porovnání přibližně tisíce uchazeček jsou však jednoznačně nejlepší ty, které nemají žádný certifikát a zkrátka milují děti. Papír neznamená vůbec nic.“

 

Doporučení hraje roli stejně jako pojištění

Určitě jedním z nejúčinnějších parametrů je reálná zkušenost. V elektronických aplikacích se s kolonkou reference přímo počítá a rodiče ji využívají automaticky. Klasické agentury pak poskytují telefon na klienty, kteří mohou ke zvolené adeptce říct více informací. Nebojte se této nabídky využít a vyptat se na různé podrobnosti.

Pro klid v duši je také dobré zajímat se o pojištění. Smluvní hlídání přes agenturu už většinou pojištění kryje. Sarah Asfour z firmy Mary Poppins zmiňuje: „Naše chůvy mají sjednáno pojištění odpovědnosti, které chrání proti škodám na majetku i na zdraví v minimální výši tři a půl milionu korun. Samotné pojištění stojí zhruba 500 korun ročně a rozhodně se vyplatí.“ Pojištění nabízejí i internetoví zprostředkovatelé, ale v tom případě se nestačí napřímo domluvit s chůvou, ale musíte si hlídání objednat přes elektronický systém – což může být trochu zdlouhavé.

Kolik si musíte připravit?

Nemá cenu si nic nalhávat, cena hlídání je velmi důležitá. Záleží na regionu, nejvyšší je v Praze: za jedno dítě zaplatíte 120 až 160 Kč za hodinu (za každé další se zpravidla připlácí 20 až 30 Kč). Ovšem třeba v Olomouci si připravte jen 90 korun. Roli hraje i to, chcete-li pohlídat jednorázově, nebo se domluvíte na pravidelné spolupráci – ta bývá o deset procent levnější. Věk dítěte nehraje roli.

Můžete se domluvit na domácím odpoledním programu, který může zahrnovat třeba napsání úkolů. Na doučování starších dětí si však většina chův netroufne a je třeba sjednat někoho jiného. A kdybyste hledali chůvu pro odvedení hned celé skupinky dětí na kroužek, bude to trochu oříšek ohledně převzetí odpovědnosti – zkušená profesionálka by to však měla zvládnout. V takovém případě bude cena stanovená individuálně.

„Ve většině případů si můžete objednat chůvu minimálně na tři hodiny. Při ceně 120 korun za hodinu tedy není možné doprovodit dítě během 20 minut ze školy domů a účtovat si 40 korun,“ upozorňuje Tereza Ráliš. Jedna lekce klavíru vás tedy může vyjít na 500 až skoro 700 korun (200 korun učitelce plus třikrát 100 až 160 korun za chůvu). Cena pak může ještě vyrůst, když bude chůva přepravovat dítě vlastním vozem – tam je třeba přispět na pohonné hmoty.